Partycypacja obywatelska - udział obywateli i obywatelek w podejmowaniu decyzji w sprawach, które ich dotyczą i mają wpływ na ich życie jako społeczności.

Ten cytat, to książkowa definicja partycypacji.
Przyjrzyjmy się jak ten proces wygląda w naszym mieście.

Wywiad z Prezydentem

Wywiad ukazał się w Życiu Podkarpackim 12 kwietnia 2023. Prezydent odpowiadał na obawy obywateli dotyczące przebudowy wybrzeża. Jedno z pytań dotyczyło braku konsultacji.

“Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji i na tym etapie prowadzone są konsultacje z mieszkańcami. Należy zauważyć, że konieczność przebudowy tej drogi, a zwłaszcza budowy kanalizacji burzowej, wyszła od samych mieszkańców. Nie można więc powiedzieć, że miasto nie konsultowało sprawy przebudowy wyżej wymienionych ulic z mieszkańcami, skoro to na wniosek mieszkańców przygotowywana jest dokumentacja projektowa”

Komentarz do wypowiedzi Prezydenta.

Odwodnienie ulic jest obowiązkiem miasta. Miasto nie dopełnia swoich obowiązków, więc obywatele od lat proszą o sprawnie działająca kanalizację. Upominając się o naprawę kanalizacji obywatele nie wnosili o zmianę charakteru wybrzeża. Odpowiedź Prezydenta pokazuje, że Miasto  Nie rozumie idei konsultacji. 

Przede wszystkim konsultacje nie odbyły się przed skierowaniem projektu przebudowy Wybrzeża do firmy Probud. Pierwszy etap tej inwestycji, czyli przebudowa drogi w okolicach Mostu Kolejowego również nie był konsultowany z mieszkańcami, a projekt ma już wydane pozwolenie na budowę. W praktyce oznacza to brak wpływu mieszkańców na kształt inwestycji.

Przebudowa Przemyskiego Rynku

90% obywateli było przeciw. Prezydent znał stanowisko obywateli, mimo to zrealizował zmiany które obywatele odrzucili w referendum.

Sprawa przebudowy Przemyskiego Rynku i kwestia wiat przystankowych na Jagiellońskiej wzbudziły słuszny protest społeczny. Szczególnie kontrowersyjna jest sprawa Rynku. Przypomnijmy najważniejsze fakty. 26.04.2009 odbyło się referendum na temat przebudowy rynku. Wyniki referendum jasno pokazały że obywatele odrzucili projekt. Inwestycja została wstrzymana. Niestety obecne władze Miasta mimo jasnego stanowiska obywateli zrealizowały elementy tego projektu przy najnowszej przebudowie rynku. Przypomnijmy niektóre pytania.

Co sądzisz o likwidacji ukośnej ścieżki przechodzącej
przez Przemyski Rynek?

Co sądzisz o ograniczeniu ilości drzew na Przemyskim Rynku

Nie dopuśćmy do powtórzenia błędów związanych z przebudową Rynku przy inwestycji na Wybrzeżu

Mieszkańcy wiedzą jak powinno wyglądać ich miasto

Obywatele powinni mieć możliwość zadecydowania o przeznaczeniu wybrzeża. Mieć możliwość swobodnego wypowiedzenia oczekiwań nie poruszając się w ograniczających ramach narzuconych przez Miasto.

Dzielnice przyległe do Przemyskiego deptaku to miejsce życia dużej Przemyskiej społeczności. Przy wybrzeżu znajdują się osiedla, Kmiecie, Santagówka, Czuwaj, Krasińskiego.  Pod naciskiem stowarzyszenia MOST miasto rozważa przeprowadzenie konsultacji. Należy powiedzieć, że jeśli miasto nie wycofa się z obecnego projektu deklarowane konsultacje, nawet jeśli się odbędą, nie dadzą obywatelom możliwości realnego wpływu na kształt inwestycji. Nie można prowadzić konsultacji i równocześnie kontynuować projekt którego założenie są z już określone. Nie chcemy decydować, o kolorze barierki czy typie kostki brukowej. 

Obywatele powinni mieć możliwość zdecydowania o przeznaczeniu deptaku.

Stowarzyszenie MOST przeprowadzi profesjonalne konsultacje

Stowarzyszenie MOST bez względu na decyzję miasta przeprowadzi profesjonalne konsultację. Wynik tych konsultacji przedstawimy Państwu i jednocześnie złożymy na ręce władz miasta.

Musimy razem wpłynąć na decyzję Miasta o wycofaniu się ze szkodliwej inwestycji.

Pod mostem kolejowym przebudowa drogi zacznie się pod koniec roku, zmiana decyzji administracyjnych jest cały czas możliwa. Wycofanie się z nieuwzględniającego potrzeb społecznych projektu z firmą Probud jest jeszcze łatwiejsze. Punkt 10 umowy zawiera zapis o możliwości wycofania z umowy ze względu na ważny interes społeczny.

Musimy usłyszeć głos mieszkańców.

Wysłuchać seniorów i dzieci. Ludzi na których dla których ważny jest aspekt komunikacyjny i tych którzy traktują wybrzeże jako miejsce wypoczynku. Pogodzić potrzebę parkingów i dróg dla rowerów. To wymaga otwartej swobodnej rozmowy. Każdy obywatel będzie miał przestrzeń do wypowiedzenia się, a jego głos zostanie uwzględniony w całościowym opracowaniu

Obraz który powstanie z poznania potrzeb mieszkańców to dopiero wstęp do opracowania założeń projektowych.

Dyskusja jest zawsze szukaniem kompromisu. Jeśli dobrze poznamy oczekiwania, to możemy je pogodzić i zrealizować projekt którego oczekują mieszkańcy. Dzieję się tak z sukcesem w wielu miastach.